5 times faster than an external hard drive
This Philips SSD is 5 times faster than an external hard drive and is the ideal solution for storing and exchanging 4K Ultra-HD videos.
Ultra-slim and elegant design
The design of the Philips external SSD is compact and modern. Small and light enough to take anywhere.
Universal compatibility
The Philips portable SSD can be used in conjunction with devices that support the USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, or USB 3.2 standards. Developed for use with Windows PCs, Macs, tablets, and smartphones.
| Interface | Serial ATA |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 550 MB/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Grey |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0, Mac OS 9.1, Mac OS 9.2, Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 10, Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 8.0, Android 8.1, Android 9.0 |
| Width | 29 mm |
| Depth | 9 mm |
| Height | 100 mm |
Philips FM02SS030P/00 external solid state drive 2 TB USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Grey
Let customers speak for us
What customers think about the store
Irish-based PC builder offering custom gaming PCs and components with competitive pricing. Known for expert advice, helpful customer service, quick delivery (typically 5-10 days), and professional communication. Customers appreciate free upgrades, thoughtful p...