Display
Display diagonal: 68.6 cm (27")
Display resolution: 2560 x 1440 pixels
HD type: Quad HD
Native aspect ratio: 16:9
Display technology: LCD
Panel type: VA
Display brightness (min): 240 cd/m²
Response time (MPRT): 1 ms
Screen shape: Flat
Contrast ratio (typical): 3000:1
Dynamic contrast ratio marketing name: Mega Contrast
Maximum refresh rate: 180 Hz
Viewing angle, horizontal: 178°
Viewing angle, vertical: 178°
Display number of colours: 16.7 million colours
Viewable size, horizontal: 59.7 cm
Viewable size, vertical: 33.6 cm
Display diagonal (metric): 68 cm
Feature: High Dynamic Range (HDR) supported
High Dynamic Range (HDR) technology: High Dynamic Range 10 (HDR10)
NTSC coverage (typical): 72%
Performance
Feature: AMD FreeSync
AMD FreeSync type: FreeSync
Game features: Refresh Rate Optimizer, Super Arena Gaming UX
Design
Market positioning: Gaming
Product colour: Black
Feet colour: Black
Ports & interfaces
Feature: Built-in USB hub
USB Type-A downstream ports quantity: 1
Feature: HDMI
HDMI ports quantity: 2
DisplayPorts quantity: 1
DisplayPort version: 1.4
Feature: Headphone out
Feature: HDCP
HDCP version: 2.2
Ergonomics
Feature: VESA mounting
Panel mounting interface: 100 x 100 mm
Feature: Cable lock slot
Cable lock slot type: Kensington
Feature: Height adjustment
Adjustable height (max): 12 cm
Feature: Pivot
Pivot angle: -2 - 92°
Feature: Swivelling
Swivel angle range: -15 - 15°
Feature: Tilt adjustment
Tilt angle range: -5 - 30°
Feature: On Screen Display (OSD)
Power
Energy efficiency class (SDR): F
Energy efficiency class (HDR): G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours: 26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours: 40 kWh
Power consumption (typical): 26 W
Power consumption (standby): 0.5 W
Power consumption (max): 35 W
AC input voltage: 100 - 240 V
AC input frequency: 50/60 Hz
Power supply type: External
Energy efficiency scale: A to G
Operational conditions
Operating temperature (T-T): 0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H): 20 - 80%
Weight & dimensions
Width (with stand): 618.2 mm
Depth (with stand): 234.2 mm
Height (with stand): 520.6 mm
Weight (with stand): 4.6 kg
Width (without stand): 618.2 mm
Depth (without stand): 92.4 mm
Height (without stand): 376.9 mm
Weight (without stand): 3.2 kg
Packaging data
Package width: 810 mm
Package depth: 455 mm
Package height: 155 mm
Package weight: 8.4 kg
Packaging content
Feature: Stand included
Cables included: DisplayPort, Power
Power cable length: 1.5 m
Other features
Brand specific technologies: Black Equalizer, Crosshair
Feature: Samsung Eye Saver Mode
Feature: Eco Saving Plus
Feature: Off Timer Plus
Feature: Virtual AIM point
Feature: Auto source switch+
Samsung G5F1. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LCD, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
SAMSUNG
MBR CODE - LS27FG510EUXEN
EAN - 8806097369479
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Quad HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (min) | 240 cd/m² |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Game features | Refresh Rate Optimizer, Super Arena Gaming UX |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -2 - 92° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Power consumption (typical) | 26 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 35 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width (with stand) | 618.2 mm |
| Depth (with stand) | 234.2 mm |
| Height (with stand) | 520.6 mm |
| Weight (with stand) | 4.6 kg |
| Width (without stand) | 618.2 mm |
| Depth (without stand) | 92.4 mm |
| Height (without stand) | 376.9 mm |
| Weight (without stand) | 3.2 kg |
| Package width | 810 mm |
| Package depth | 455 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 8.4 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, Power |
| Power cable length | 1.5 m |
| Brand specific technologies | Black Equalizer, Crosshair |
| Samsung Eye Saver Mode | Yes |
| Eco Saving Plus | Yes |
| Off Timer Plus | Yes |
| Virtual AIM point | Yes |
| Auto source switch+ | Yes |
Samsung G5F1 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
Let customers speak for us
What customers think about the store
Irish-based PC builder offering custom gaming PCs and components with competitive pricing. Known for expert advice, helpful customer service, quick delivery (typically 5-10 days), and professional communication. Customers appreciate free upgrades, thoughtful p...





