Display
Display diagonal: 61 cm (24")
Display resolution: 1920 x 1080 pixels
HD type: Full HD
Native aspect ratio: 16:9
Display technology: LCD
Panel type: IPS
Display brightness (typical): 300 cd/m²
Response time: 5 ms
Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
Screen shape: Flat
Contrast ratio (typical): 1000:1
Maximum refresh rate: 100 Hz
Viewing angle, horizontal: 178°
Viewing angle, vertical: 178°
Display number of colours: 16.7 million colours
Display diagonal (metric): 61 cm
Colour gamut standard: NTSC, sRGB
sRGB coverage (typical): 99%
NTSC coverage (typical): 72%
Performance
Feature: Flicker-free technology
Windows operating systems supported: Windows 11
Design
Market positioning: Office
Product colour: Black
Feet colour: Black
Ports & interfaces
Feature: Built-in USB hub
USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port type: USB Type-C
Number of upstream ports: 1
Number of downstream ports: 5
Number of USB Type-C upstream ports quantity: 1
USB Type-A downstream ports quantity: 4
USB Type-C downstream ports quantity: 1
Feature: USB Power Delivery (USB PD)
USB Power Delivery up to: 90 W
Feature: HDMI
HDMI ports quantity: 1
HDMI version: 1.4
DisplayPorts quantity: 1
DisplayPort out quantity: 1
DisplayPort out version: 1.4
DisplayPort version: 1.4
Feature: HDCP
HDCP version: 1.4
Network
Feature: Ethernet LAN
Ergonomics
Feature: VESA mounting
Panel mounting interface: 100 x 100 mm
Feature: Height adjustment
Adjustable height (max): 13.5 cm
Feature: Pivot
Pivot angle: -2 - 92°
Feature: Swivelling
Swivel angle range: -45 - 45°
Feature: Tilt adjustment
Tilt angle range: -5 - 24°
Power
Energy efficiency class (SDR): D
Energy efficiency class (HDR): Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours: 14 kWh
Power consumption (typical): 14 W
Power consumption (standby): 0.5 W
Power consumption (max): 180 W
Power consumption (off): 0.3 W
AC input voltage: 100 - 240 V
AC input frequency: 50/60 Hz
Power supply type: Internal
Energy efficiency scale: A to G
Operational conditions
Operating temperature (T-T): 10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H): 10 - 80%
Weight & dimensions
Width (with stand): 539.9 mm
Depth (with stand): 219.7 mm
Height (with stand): 518.9 mm
Weight (with stand): 5.4 kg
Width (without stand): 539.9 mm
Depth (without stand): 57.2 mm
Height (without stand): 321.6 mm
Weight (without stand): 3.5 kg
Packaging data
Package width: 780 mm
Package depth: 392 mm
Package height: 183 mm
Package weight: 8.2 kg
Packaging content
Feature: Stand included
Cables included: AC, DisplayPort, USB Type-C
Feature: Manual
Power cable length: 1.5 m
Sustainability
Sustainability certificates: TCO
Samsung S24F434UAU. Display diagonal: 61 cm (24"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
SAMSUNG
MBR CODE - LS24F434UAUXEN
EAN - 8806097199090
| Display diagonal | 61 cm (24") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display diagonal (metric) | 61 cm |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Office |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of downstream ports | 5 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13.5 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -2 - 92° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 24° |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14 kWh |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 180 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width (with stand) | 539.9 mm |
| Depth (with stand) | 219.7 mm |
| Height (with stand) | 518.9 mm |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Width (without stand) | 539.9 mm |
| Depth (without stand) | 57.2 mm |
| Height (without stand) | 321.6 mm |
| Weight (without stand) | 3.5 kg |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 392 mm |
| Package height | 183 mm |
| Package weight | 8.2 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Sustainability certificates | TCO |
Samsung S24F434UAU computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Let customers speak for us
What customers think about the store
Irish-based PC builder offering custom gaming PCs and components with competitive pricing. Known for expert advice, helpful customer service, quick delivery (typically 5-10 days), and professional communication. Customers appreciate free upgrades, thoughtful p...







