ASUS Business Monitor
Enhance Your Productivity
The ASUS BE27AQ is a 27-inch QHD monitor designed for business professionals, prioritizing visual clarity, user comfort, and environmental responsibility. Its frameless IPS panel delivers sharp visuals and wide viewing angles, ideal for multitasking. Ergonomic adjustments, including tilt, swivel, pivot and height, allow customized viewing. TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light minimize eye strain during long work sessions. Enhancing productivity, the monitor boasts built-in speakers and versatile connectivity options like DisplayPort, HDMI, and USB hub. Thanks to ASUS Power Sync technology, it also enhances energy efficiency, while the intuitive ASUS DisplayWidget Center software simplifies settings adjustments. Constructed with eco-friendly materials and designed for conservation, the BE27AQ combines performance, comfort, connectivity, and eco-consciousness to improve workflow.
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Quad HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of downstream ports | 4 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.2 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - -90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 180 - -180° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 35 - -5° |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 37 kWh |
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 613.5 mm |
| Depth (with stand) | 224 mm |
| Height (with stand) | 529.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.48 kg |
| Width (without stand) | 613.5 mm |
| Depth (without stand) | 48 mm |
| Height (without stand) | 358.5 mm |
| Weight (without stand) | 3.5 kg |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 460 mm |
| Package weight | 8.5 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Brand specific technologies | Eye Care+, SPLENDID |
ASUS BE27AQ computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
Let customers speak for us
What customers think about the store
Irish-based PC builder offering custom gaming PCs and components with competitive pricing. Known for expert advice, helpful customer service, quick delivery (typically 5-10 days), and professional communication. Customers appreciate free upgrades, thoughtful p...