8K HDR Mini-LED Monitor for True Visual Perfection
ASUS ProArt Display PA32KCX is the world’s first 8K HDR mini LED professional monitor, delivering 4032-zone local dimming, 1200 nits peak brightness, and up to 1000 nits sustained brightness without partial patch limitation. Ideal for content creators, PA32KCX boasts an industry-leading Delta E<1 color difference and has a built-in motorized colorimeter to ensure professional-grade color accuracy. Additionally, two Thunderbolt™ 4 ports and a host of other connectivity options enable seamless and efficient creative workflows.
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 7680 x 4320 pixels |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Backlight type | Mini LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (peak) | 1200 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 1000 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel pitch | 0.092 x 0.092 mm |
| Pixel density | 275 ppi |
| Viewable size, horizontal | 70.8 cm |
| Viewable size, vertical | 39.9 cm |
| Digital horizontal frequency | 15 - 135 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 60 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 1000, Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Colour gamut standard | Adobe RGB, DCI-P3, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Adobe RGB coverage | 95% |
| DCI-P3 coverage | 97% |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Professional |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of downstream ports | 3 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Headphone out | No |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 10 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - -90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 30 - -30° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 23 - -5° |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 85 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 110 kWh |
| Power consumption (typical) | 81.4 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 727 mm |
| Depth (with stand) | 245 mm |
| Height (with stand) | 601 mm |
| Weight (with stand) | 14.1 kg |
| Width (without stand) | 727 mm |
| Depth (without stand) | 90 mm |
| Height (without stand) | 445 mm |
| Weight (without stand) | 9.2 kg |
| Package width | 892 mm |
| Package depth | 376 mm |
| Package height | 571 mm |
| Package weight | 21.5 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Proximity sensor | Yes |
ASUS ProArt PA32KCX computer monitor 81.3 cm (32") 7680 x 4320 pixels 8K Ultra HD LCD Black
Let customers speak for us
What customers think about the store
Irish-based PC builder offering custom gaming PCs and components with competitive pricing. Known for expert advice, helpful customer service, quick delivery (typically 5-10 days), and professional communication. Customers appreciate free upgrades, thoughtful p...







