EXCEPTIONAL GAMING EXPERIENCES
The Fast IPS panel offers quick response times, supersmooth gameplay, and crisp visuals with 1920 x 1080 resolution to take your game to the next level.
UNSTOPPABLE GAMING PERFORMANCE
Boasting an impressive 200Hz refresh rate and a 0.3ms (min) GTG response time, VG279Q5A delivers lightning-fast gameplay with buttery-smooth, lag-free visual.
GAME WITHOUT LIMITS
Supports NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync Premium technologies for smooth, tear-free visuals. Additionally, ASUS ELMB Sync eliminates ghosting during high-frame-rate gaming.
*G-Sync compatible in processing, please check the respective official webpage for the updates compatible list.
VIBRANT COLORS, ENHANCED GAMPLAY
99% sRGB enables VG279Q5A to showcase vibrant colors and deeper contrast for stunningly-immersive visuals.
Sustaining an Incredible Future
Eco-friendly Packaging
ASUS monitors are shipped in packaging made from 100% recycled cardboard. The packaging has been designed to minimize weight and volume, helping to conserve natural resources and allowing more devices to be transported in a single shipping container.
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | Fast IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 240 - 240 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 200 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | DCI-P3, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Power consumption (typical) | 16.7 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 193 mm |
| Height (with stand) | 453 mm |
| Weight (with stand) | 4.5 kg |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Depth (without stand) | 59 mm |
| Height (without stand) | 368 mm |
| Weight (without stand) | 3.7 kg |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 717 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Certification | TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light VESA AdaptiveSync Display 240Hz AMD FreeSync Premium G-SYNC Compatible FSC MIX |
ASUS TUF Gaming VG279Q5A computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Let customers speak for us
What customers think about the store
Irish-based PC builder offering custom gaming PCs and components with competitive pricing. Known for expert advice, helpful customer service, quick delivery (typically 5-10 days), and professional communication. Customers appreciate free upgrades, thoughtful p...







